Problem z klimatyzacją – jak zdiagnozować usterkę?

Problem z klimatyzacją – jak zdiagnozować usterkę?

Awarie klimatyzacji są bardzo drogie w naprawie. Wystarczy jednak przeprowadzić co jakiś czas odpowiednią diagnostykę układu, by uniknąć kosztownych działań. Podstawą jest coroczny przegląd układu klimatyzacji, w tym wymiana filtrów. Natomiast czynnik chłodzący można zamieniać nawet co 2 lata.

Najpopularniejszą usterką jest nieszczelność w układzie, która przejawia się obniżeniem pracy klimatyzacji. Spada poziom chłodzenia, przez co cały układ jest mniej wydany. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Zwykle jest to nieszczelność przewodów klimatyzacji albo uszkodzenie kompresora. Jeśli chodzi o element, jakim jest sprężarka do klimatyzacji, to można go zregenerować albo wymienić na nowy. Problemy z nim objawiają się głośniejszą pracą, oraz specyficznym terkotaniem – taki dźwięk to ostatni dzwonek, by wymienić kompresor. Taki zabieg najlepiej zlecić profesjonaliście zatrudnionemu w serwisie lub mechanikowi. W przeciwnym razie można spowodować dodatkowe awarie lub pogłębić uszkodzenia.

Elektryka w klimatyzacji

Inne rodzaje uszkodzeń najczęściej dotyczą elektryki albo uszkodzenia panelu klimatyzacji. Podobnie jak usterki czujników temperatury. Aby wykryć tego typu problemy, najlepiej jest skorzystać z komputera diagnostycznego. Innym sposobem jest wymiana czynnika chłodzącego. Jeśli problem nie ustąpi, należy zastanowić się nad zamianą lub naprawą czujników. Stosując się do wspomnianych wyżej zasad, a przede wszystkim wykonując regularny serwis, można mieć pewność, że klimatyzacja będzie działała długo i bezawaryjnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 3 =