Jak zamontować gniazdka?

Jak zamontować gniazdka?

Montowanie gniazdka jest czynnością najczęściej wykonywaną podczas zakładania instalacji elektrycznej. Jednakże, czasami może wystąpić konieczność jego wymiany. W tym celu niekoniecznie trzeba zatrudniać fachowca, gdyż jest to proste i niezbyt skomplikowane zadanie. Podejmując się samodzielnego montażu gniazdka nie musimy wydawać pieniędzy na opłacenie usługodawcy. Oczywiście trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Jak zatem w odpowiedni sposób zamontować różnego typu gniazdka i w jakie narzędzia należy się w tym celu wyposażyć?

Montaż gniazdka od podstaw

Jeżeli gniazdko chcemy zamontować w zupełnie nowym miejscu lub jeśli zamiast istniejącego już gniazdka pojedynczego, potrzebujemy zamieścić w tym miejscu gniazdo elektryczne podwójne, musimy zaopatrzyć się w wiertarkę, by za jej pomocą wykonać puszkę pod montowane gniazdko. Następnie należy zaznaczyć linię przebiegu kabli na ścianie, po czym wykuć otwór w celu umieszczenia w nim kabli.  Należy również wywiercić otwory uchwytowe. Następnie trzeba odmierzyć odpowiednią długość kabli i umieścić je w puszce elektrycznej oraz połączyć z kostką gniazdka. Konieczne jest przy tym wyłączenie prądu w danym gniazdku. Po podłączeniu okablowania wkładamy puszkę w jej docelowe miejsce i montujemy gniazdko.

Montaż innego rodzaju gniazdek

Osobom, które chcą odtwarzać muzykę w jak najlepszej jakości dźwiękowej, przydadzą się gniazda głośnikowe – najlepiej umieścić je pod tynkiem, gdyż ma to wpływ na estetykę całego pomieszczenia. Sposób montażu w tym przypadku zależy od typu zakupionego gniazda i wymaga zapoznania się ze schematami jego połączeń. Schemat taki powinien być dołączony do instrukcji użytkowania zakupionego gniazda.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × dwa =