Jak dopasować odpowiednie oświetlenie do pokojów w mieszkaniu?

Jak dopasować odpowiednie oświetlenie do pokojów w mieszkaniu?

Dobrze dobrane oświetlenie prowadzi do poczucia komfortu w swoim domu, dlatego podczas urządzania wnętrza należy zadbać o wygodę. Zapewnią ją nie tylko meble, kolor ścian czy dekoracje, ale i dopasowany do pomieszczenia wygląd lamp oraz odpowiednie rozplanowanie oświetlenia. W tym poradniku znajdą się wskazówki, czym kierować się przy wyborze lamp do pokojów. 

Rodzaj oświetlenia do pokoju 

Do każdego pomieszczenia trzeba dopasować rodzaj oświetlenia. Duże, pojedyncze lampy idealnie nadają się do salonu czy pokoju sypialnianego. Dodatkowym źródłem światła może być oświetlenie podłogowe, które doda klimatu do pomieszczenia. Światło można podzielić na ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Oświetlenie ogólnie oświetla całość wnętrza, dlatego najlepiej, jeśli będzie umieszczone w centrum pokoju. Miejscowo powinno się doświetlać w pokoju strefy, w których wykonuje się jakieś czynności, na przykład czytanie. Światło dekoracyjne podkreśla walory i nastrój wnętrza. Dobrym oświetleniem dekoracyjnym może okazać się LED w postaci lampek czy taśmy umieszczanej zazwyczaj na biurku lub listwie karniszowej, którą można znaleźć na przykład pod adresem https://dunin.eu/produkt/cup-101-listwa-karniszowa/. Dzięki zastosowaniu wszystkich trzech rodzajów oświetlenia pokój będzie się pełniejszy i bardziej komfortowy.

Warto wyposażyć lampy w sypialni żarówkami o ciepłej barwie i niskiej mocy. Doda to wnętrzu nastrojowości i zapewni komfort snu. Najważniejsze jest to, aby poza lampą ogólną oświetlić w pokoju biurka i łóżka. Lampę biurkową warto jest zasilić żarówką o zimnej barwie światła, ponieważ sprzyja ona koncentracji. W dodatku lepiej jest postawić ją po przeciwnej stronie do ręki, którą się pisze, aby nie zasłonić sobie światła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 3 =