Co świadczy o usterce łożyska w aucie?

Co świadczy o usterce łożyska w aucie?

Łożyska kół są jednymi z bardziej wytrzymałych elementów w samochodzie, jednak nie są wieczne. Gdy zaczynają niedomagać, słyszymy hałas i szum narastający wraz z coraz większą prędkością jazdy. W skrajnych przypadkach po całej karoserii będą roznosić się wibracje, a kierownica będzie próbowała niemalże wyrwać się z rąk (w przypadku usterki łożyska przedniego koła). Zdarza się jednak, że awaria łożyska nie powoduje praktycznie żadnych efektów dźwiękowych, natomiast można wykryć ją po innych objawach.

Luzy na kołach

Co jakiś czas, najlepiej podczas wymiany opon lub jakichś prac wymagających podniesienia pojazdu, sprawdźmy czy koła nie posiadają nadmiernego luzu. W tym celu należy chwycić koło oburącz i próbować poruszać nim na boki. Jakikolwiek luz w przypadku koła tylnego oznacza uszkodzenie łożyska. Na przedniej osi możemy wyczuwać luzy w układzie kierowniczym, bądź sama kierownica będzie się poruszać w kabinie. Warto więc poprosić drugą osobę o pomoc, by przytrzymała nam koło kierownicy w nieruchomej pozycji.

Brak zbieżności

Innym charakterystycznym objawem może być niemożliwość ustawienia zbieżności kół na każdej z osi. Będzie wtedy dochodziło do ścinania bieżnika opony od zewnętrznej lub wewnętrznej strony, ale o wiele bardziej wymowny będzie luz na kierownicy, połączony ze specyficznym myszkowaniem auta na drodze. Jeżeli odczuwamy takie objawy, nawet nie słysząc szumu, udajmy się czym prędzej do mechanika. Na stronie https://b2b.rombor.com.pl/3-lozyska-kulkowe możemy natomiast zakupić różne rodzaje łożysk kulkowych, czyli takich które są stosowane najczęściej w samochodach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + siedem =