Bieżnik opony – co to jest oraz jaki ma wpływ na jazdę?

Bieżnik opony – co to jest oraz jaki ma wpływ na jazdę?

Podczas zakupu opon przede wszystkim należy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. To właśnie ten czynnik decyduje o zachowaniu opony na drodze, skuteczności hamowania oraz wytrzymałości ogumienia. Należy więc podejść do tej sprawy bardzo poważnie, gdyż ma ona związek z naszym bezpieczeństwem.

Czynniki wpływające na wybór opony

Omawiając temat wyboru opon i głębokości bieżnika, trzeba szczerze powiedzieć, że zależy to od kilku czynników. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na regulacje prawne pod tym względem. Inna kwestia, to sugestie producenta ogumienia. Powinniśmy też wziąć pod uwagę doświadczenia kierowców. Spojrzenie na ten temat może wydawać się dziwne, ale wynika to stąd, że ogumienie samochodowe niezwykle trudno ujednolicić.

Regulacje prawne

Jeśli chodzi o minimalną wysokość bieżnika, to prawo pod tym względem mówi o 1,6 mm. Przy czym dotyczy to jedynie aut dostawczych i osobowych. W przypadku autobusów przyjmuje się głębokość 3 mm. Dlatego podczas zakupu ogumienia trzeba sprawdzić ile bieżnika ma nowa opona i czy odpowiada prawnym wymogom. Dodatkowo należy pamiętać, że opona zimowa będzie miała inną wysokość niż jej letnia odpowiedniczka. Wynika to z tego, że na ośnieżonych drogach odległość hamowania się wydłuża, stąd biorą się te różnice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − piętnaście =