Własny dom – jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne?

Własny dom – jak zmniejszyć koszty eksploatacyjne?

Utrzymanie domu jednorodzinnego jest dla wielu osób dużym problemem. Wiąże się bowiem z licznymi kosztami eksploatacyjnymi dotyczącymi ogrzewania, oświetlenia czy odprowadzania nieczystości. Na szczęście istnieje kilka wyjątkowo skutecznych metod na zmniejszenie rocznych wydatków nawet o 40-50% – i to bez choćby minimalnego spadku komfortu życia. Przede wszystkim warto zainwestować w odnawialne źródła energii, które nigdy się nie kończą oraz nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Fotowoltaika to wprost idealny wybór

Pragnąc uzyskać niższe koszty eksploatacyjne w domu jednorodzinnym, zaleca się w pierwszej kolejności postawienie na instalację fotowoltaiczną, przekształcającą darmową energię z promieni słonecznych na tradycyjny prąd. Jej kluczowe atuty to z pewnością wieloletnia gwarancja użytkowania (do 30 lat), niemal całkowita bezobsługowość i możliwość łatwej współpracy z siecią energetyczną (bezproblemowe odprowadzanie nadwyżek prądu w celu ich wykorzystania w innymi terminie). W sprzedaży oraz montażu wydajnych systemów fotowoltaicznych specjalizuje się ta konkretna firma z Zaczernia: https://mlsystem.pl/.

Drugie godne szczególnej uwagi rozwiązanie to pompa ciepła zamiast zwykłego pieca na paliwo stałe (model powietrzny albo gruntowy). Stanowi ona jedno z najbardziej ekonomicznych w eksploatacji urządzeń przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Oto pozostałe wartościowe pomysły: wentylacja z rekuperacją (odzyskiem ciepła), ograniczniki przepływu wody (montowane na bateriach kranowych), żarówki energooszczędne LED, zbiornik na wodę deszczową i biologiczna mini oczyszczalnia ścieków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

14 + 6 =