Układanie paneli – jak się do tego przygotować?

Układanie paneli – jak się do tego przygotować?

Prostym sposobem na zmianę wyglądu pomieszczenia jest położenie paneli podłogowych. Nie potrzeba do tego szczególnych umiejętności. Przystępna instrukcja znajduje się na każdej paczce z panelami. Jeśli mamy nawet niewielkie zacięcie do majsterkowania bez problemu sobie z tym poradzimy. Z tego artykułu dowiemy się co jest niezbędne, żeby dobrze i szybko to wykonać.

Jakie narzędzia będą potrzebne

Niezbędna jest dobra miarka. Trzeba skrupulatnie wymierzyć zarówno pomieszczenie, jak i miejsca cięcia paneli. Do tego oczywiście ołówek lub marker do zaznaczania. Dystanse lub kliny również będą niezbędne, ponieważ panele podłogowe muszą być odsunięte od ścian pomieszczenia. Związane jest to z tym, że drewno rozszerza się i kurczy w zależności od temperatury i wilgotności w pomieszczeniu. Taka podłoga nazywana jest pływającą.

Najważniejszym narzędziem będzie coś do cięcia. Tego nie da się uniknąć podczas układania paneli. Na szczęście odpadów nie będzie zbyt wiele, bo odcięte części można wykorzystać jako początek następnego rzędu. Warto zatem mieć coś, czym szybko i sprawnie dotniemy panele. Tyle ile rzędów w pomieszczeniu tyle razy trzeba będzie je docinać.

Narzędzia do cięcia – jakie wybrać

Jeśli pomyśleliśmy o ręcznej pile to niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Panele są dość twarde, więc ręczne cięcie zajęłoby całe wieki. To może wyrzynarka? To dość popularne i poręczne narzędzie, ale ciężko jest nim zrobić idealnie proste cięcie. Piła elektryczna to już coś lepszego, ale trzeba zorganizować sobie blat roboczy. Wadą tych wszystkich narzędzi jest to, że robią sporo hałasu i zostawiają dużo wiórów.

Na szczęście z pomocą może nam przyjść gilotyna do cięcia paneli. Nie wymaga ona zasilania, nie zostawia sterty wiórów i nie robi hałasu. Jak wygląda takie narzędzie można zobaczyć na stronie https://xl-narzedzia.pl/gilotyny-do-ciecia-paneli-c-24_134_811.html. Jest ono lekkie i poręczne. Bez trudu znajdziemy dla niego miejsce nawet w domowej narzędziowni. Jeśli raz spróbujemy z niego skorzystać na pewno stanie się naszym dobrym przyjacielem podczas każdej pracy przy panelach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + piętnaście =