Spływ kajakowy – co warto wiedzieć przed pierwszą wyprawą?

Spływ kajakowy – co warto wiedzieć przed pierwszą wyprawą?

Wypoczywając nad wodą, często możemy zauważyć kajakarzy przemierzających rzeczne, jeziorne szlaki. Czy spływy kajakowe, to trudny rodzaj wypoczynku na łonie przyrody? Co jest istotne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa i komfortu podróży? Na co powinniśmy zwracać uwagę? Jak się zachować w czasie nieprzewidzianych okoliczności? Kajakiem możemy pływać na akwenach ogólnodostępnych. Jeziora, rzeki, kanały, a nawet przybrzeżne wody morskie stoją dla nas otworem. Oczywiście musimy zwracać uwagę, na tablice informacyjne, czy lokalne wiadomości, ponieważ czasami można wpłynąć w strefy niebezpieczne. 

Woda naszym przyjacielem

Spływy kajakowe w większości odbywają się w okresie wakacyjnym (wyprawy jesienno-zimowe, należy zaliczyć raczej do sportów ekstremalnych). A najważniejszą sprawą na kajaku jest ubiór. Najlepszym rozwiązaniem jest strój kąpielowy, szybkoschnące ubrania wierzchnie (koszulka, spodenki, bluza), oraz obuwie. W czasie spływu może się zdarzyć potrzeba wejścia do wody, lepiej mieć wtedy zabezpieczone stopy, sandałami bądź butami przeznaczonymi do sportów wodnych. Powinniśmy także zaopatrzyć się w wodoszczelny worek, w którym znajdzie się miejsce na telefon, aparat fotograficzny, dokumenty, klucze. Wszystko mamy pod ręką, jednocześnie zabezpieczone przed wodą. Wiosłując, warto mieć na dłoniach rękawiczki. Uchronią nas przed odciskami i zabezpieczą dłonie przed zadrapaniami, skaleczeniami. 

Spływy kajakowe to niezapomniane chwile wśród dzikiej przyrody. W czasie takiej podróży poznamy swoje możliwości, jednocześnie chłonąc cuda natury, architektury, zabytków przemysłowych. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 16 =