Rodzaje zabezpieczeń sprzętów elektronicznych

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jeśli otworzymy nasz telefon, tablet, bądź jakiekolwiek urządzenie elektroniczne, zauważymy w środku plomby, uniemożliwiające nam zajrzenie głębiej. Po co się je tam umieszcza i jakie są ich rodzaje? Postanowiliśmy to sprawdzić i opisać, jak u największych światowych producentów sprzętu elektronicznego zabezpiecza się go przed niepożądanym otwarciem, co ma niebagatelne znaczenie dla realizacji gwarancji.

Manipulacje we wnętrzu

Jeśli sprzęt zawiódł w okresie gwarancyjnym, klient odsyła go do producenta z żądaniem naprawy bądź wymiany na nowy. Czasami jednak uszkodzenie może być efektem nieuprawnionej ingerencji w wewnętrzne układy. Producenci chronią się przed tym plombami gwarancyjnymi, które nalepione są zawsze w takim miejscu, by bez ich uszkodzenia bądź zerwania nie było możliwości dostania się do środka. Konstrukcja plomby jest taka, by każda próba jej odklejenia kończyła się niechybnym zniszczeniem. Dzięki temu, jeżeli jest ona na swoim miejscu, producent może być pewien, że nie było ingerencji wewnątrz.

Wskaźniki zalania

Bywa, że uszkodzenie urządzenia spowodowane jest poprzez przeniknięcie wody lub jakiejś innej cieczy do środka. To również nie jest objęte gwarancją, więc producent chce wiedzieć, czy do takiego zdarzenia nie doszło. Często więc w plombach zabezpieczających zawarta jest specjalna substancja, która zmienia kolor pod wpływem zalania cieczą lub nawet zawilgocenia. Zwykle takie plomby przyjmują postać kwadratowych lub okrągłych białych naklejek. Po kontakcie z jakąkolwiek substancją zmieniają kolor na czerwony.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*