Rodzaje śrubokrętów

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Śrubokręty, zwane również powszechnie wkrętakami, są wykorzystywane w większości domów prywatnych, warsztatów samochodowych czy zakładów przemysłowych. W sklepach znajdziemy wiele ich rodzajów, przeznaczonych do przykręcania lub odkręcania m.in. śrub z łbem stożkowym z noskiem lub łbem sześciokątnym. Bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w kilka odmian tych prostych narzędzi, które będziemy stosować zamiennie. Wynika to z faktu, że każde z nich pełni nieco inne funkcje. 

Wszystko zależy od typu łba śruby

Śrubokręty to niezbyt skomplikowane pod względem budowy narzędzia, służące przede wszystkim do ręcznego wkręcania różnego rodzaju śrub w otwory wywiercone w drewnie, metalu lub innym materiale. W ten sposób łączy się poszczególne elementy konstrukcji w jedną całość. Najpopularniejszym typem wkrętaka jest model krzyżakowy, który posiada końcówkę przypominającą grot strzały. Składa się on zazwyczaj z profilu głównego oraz bocznego. Brzegi tego pierwszego są równoległe, co powoduje, że ryzyko zsunięcia się bitu z łba jest ograniczone do minimum.

Kolejnym powszechnie wykorzystywanym rodzajem śrubokrętu jest typ sześciokątny, idealnie wręcz dostosowany do śruby maszynowej. Rozmiar sześciokąta, określany jako rozwartość klucza, jest zawsze podawany w milimetrach i pasuje precyzyjnie do średnicy śruby o tzw. wewnętrznym sześciokącie (jego inna nazwa to imbus), charakteryzującej się równoległymi skrzydełkami profilowymi. Omawiany wkrętak jest także często stosowany do nakrętek. Jeszcze innym rodzajem śrubokrętu jest Torx, wyróżniający się wewnętrznym profilem w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. W tym przypadku przenoszenie momentu obrotowego zachodzi płasko. Jest on wykorzystywany bardzo często w warsztatach motoryzacyjnych czy domowych garażach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*