Napęd i automatyka a typ bramy do garażu

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Brama garażowa z napędem zapewnia użytkownikowi garażu codzienny komfort związany z parkowaniem auta. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca nie musi opuszczać samochodu, aby ją otworzyć lub zamknąć. Napęd bramy garażowej powinien być dopasowany do jej rodzaju, gabarytu i ciężaru. O ile do bram segmentowych oraz uchylnych stosunkowo łatwo jest dobrać odpowiedni mechanizm, o tyle do modeli skrzydłowych znacznie trudniej go przypasować. Dokonując wyboru konkretnego napędu, należy wziąć pod uwagę takie parametry, jak moc ciągnięcia i pchania oraz szybkość przesuwu.

Ponadto, trzeba uwzględnić częstotliwości, na jakich będzie działało jego sterowanie, a także sposób poruszania wózka jezdnego – za pomocą paska zębatego albo łańcucha. Wartość siły ciągnięcia i pchania powinna wynosić minimum 400 niutonów [N] dla niewielkich i lekkich konstrukcji. W przypadku dużych i ciężkich bram może to być nawet 1200 N. Z kolei prędkość przesuwu wynosi średnio 12 cm/s, choć istnieją napędy o znacznie większej wielkości tego wyróżnika.

Inne elementy budynku, gdzie można zastosować napęd

Wykorzystywanie napędu i automatyki przez użytkowników nieruchomości nie ogranicza się wyłącznie do bram garażowych. Rozwiązanie to znajduje bowiem szersze zastosowanie. Może ono np. służyć do rozsuwania bram wjazdowych lub otwierania drzwi Hörmann wewnątrz domów i mieszkań. Ta ostatnia opcja jest szczególnie przydatna dla osób niepełnosprawnych i starszych, znacząco polepszając ich komfort życia. Poza niewątpliwymi walorami praktycznymi jest ona również energooszczędna, co ma korzystny wpływ na środowisko.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*