Jakimi sposobami dokonuje się kontroli i eliminuje zagrożenia na etapach produkcji żywności?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Produkowanie żywności to niezwykle odpowiedzialne zajęcie. Sytuacja, w której do klientów trafia zanieczyszczony produkt, zawierający ciała obce może negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Aby tego uniknąć, niezbędne jest nieustanne kontrolowanie jakości na różnych etapach produkcji żywności.

Identyfikacja i usuwanie ciał obcych

Dostanie się ciał obcych do produktów żywnościowych może zagrażać zdrowiu i życiu konsumentów. Żeby uniknąć zagrożenia, coraz więcej firm korzysta z tzw. produktów wykrywalnych. Zalicza się do nich akcesoria biurowe, narzędzia przeznaczone do sprzątania, odzież ochronną, a nawet zatyczki do uszu. Wszystkie te produkty tworzone są z materiałów o właściwościach metaliczno-magnetycznych. Dzięki temu są łatwe do wykrycia za pomocą wykrywaczy metali. Korzystanie z nich jest zgodne z systemem HACCP. Dla firm wykorzystujących produkty wykrywalne HACCP jest zbiorem zasad ułatwiających utrzymywanie najwyższej jakości, identyfikacji i neutralizacji zagrożeń.

Kontrola zawartości i szczelności

Podczas produkcji żywności wykonuje się także kontrolę zawartości opakowań. Takie działania pozwalają wykryć niedostateczną ilość lub brak produktu w opakowaniu. Istotne znaczenie ma także sprawdzanie integralności wyrobów końcowych oraz poprawności ich zamknięcia. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy produkt końcowy nie został uszkodzony i czy zamknięcie jest szczelne. Wyróżnia się wiele sposobów weryfikacji jakości produktu. Ich wdrożenie pozwala uniknąć sytuacji, w której do klienta trafia zanieczyszczona żywność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*