Jak zabezpieczany jest sprzęt elektroniczny

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Elektronika jest dzisiaj wszechobecna i stosowana w wielu urządzeniach użytku codziennego. Jednocześnie układy elektroniczne należą do bardzo delikatnych.

Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i cieczami

Wszelkie układy elektroniczne, szczególnie te zainstalowane na płytkach drukowanych, muszą być odpowiednio zabezpieczone. Kontakt elektroniki z jakimkolwiek przedmiotem może doprowadzić do uszkodzenia mechanicznego któregoś z elementów albo (jeśli przedmiot jest wykonany z materiału przewodzącego) do zwarcia w układzie elektronicznym. W celu ochrony przed takimi sytuacjami stosuje się obudowy urządzeń elektronicznych, które mogą być wykonane z wytrzymałego, elastycznego tworzywa sztucznego, które nie tylko ochronią przed przypadkowym dotknięciem urządzenia, ale też mogą zamortyzować uderzenie z większą siłą i zapobiec uszkodzeniu układu.

Obudowy z tworzyw sztucznych mogą być wyposażone w specjalne uchwyty lub otwory montażowe umieszczone wewnątrz, do których można przykręcić płytkę drukowaną i uniemożliwić jej swobodne poruszanie się w obudowie.

Poza ochroną przed uszkodzeniami mechanicznymi, obudowy urządzeń elektronicznych mogą też stanowić barierę dla niepożądanej cieczy, która mogła by przedostać się do układu i trwale go uszkodzić. W celu zapewnienia tak wysokiej szczelności stosuje się zabezpieczenie w postaci uszczelek gumowych.

Odprowadzenie ciepła

Czasami zaleca się, żeby w miejsce obudów z tworzyw sztucznych zastosować obudowy aluminiowe dla elektroniki. Poza większą wytrzymałością na udary, obudowa taka może być jednocześnie radiatorem, który będzie skutecznie odprowadzał ciepło od elementów elektronicznych, takich jak tranzystory, czy układy scalone.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*