Jak samodzielnie wymienić zamek w drzwiach?

Jak samodzielnie wymienić zamek w drzwiach?

Drzwi wejściowe to bardzo ważny element każdego domu jednorodzinnego czy mieszkania w bloku, ponieważ stanowią barierę dla intruzów i potencjalnych złodziei. Niestety czasami poważnemu uszkodzeniu ulega w nich zamek, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością jego wymiany. Nie jest to na szczęście czynność zbyt skomplikowana, dlatego w większości przypadków nie ma sensu wzywać po pomoc fachowca. Wystarczy zaopatrzyć się w nowy model zamka, a także mieć pod ręką kilka podstawowych narzędzi monterskich.

Cenne wskazówki dla amatorów 

Zamki drzwiowe różnią się od siebie pod względem zastosowanego mechanizmu. Jeśli nasz model obejmuje zarówno sam zamek, jak i specjalną wkładkę bębenkową, wówczas wystarczy przeważnie wymiana tego drugiego elementu. W pierwszej kolejności zaleca się odkręcenie szyldu, a następnie jego delikatne usunięcie z drzwi, powolne odkręcenie śrubki przytrzymującej wkładkę, włożenie klucza i przekręcenie w wybraną stronę (w celu poprawnego ustawienia tzw. trzpienia), a na koniec zdjęcie starej i zamocowanie zupełnie nowej wkładki. Zwieńczeniem tego procesu jest zawsze ponowne dokręcenie śruby oraz przymocowanie szyldu.

Główny warunek sukcesu to oczywiście posiadanie właściwej wkładki zamiennej. Mnóstwo modeli wszystkich najważniejszych producentów posiada w asortymencie ten sklep online: https://www.sparta.com.pl/pl/wkladki. Z kolei w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zamkiem wpuszczanym, powinniśmy najpierw zdjąć klamkę i szyld (z pomocą śrubokręta), odkręcić widoczne śruby i zamontować nowy zamek. Nie zapomnijmy też o zweryfikowaniu, czy oby na pewno działa prawidłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × jeden =