Jak przewozić materiały sypkie?

Jak przewozić materiały sypkie?

W różnych gałęziach przemysłu powszechnie wykorzystuje się rozmaite materiały sypkie, do których zaliczamy m.in. piasek, żwir, cement, gruz, zboża, pasze dla zwierząt, cukier, sól, czy mąkę. Ich transport wymaga zawsze stosowania się do konkretnych zasad, a także prawidłowego zabezpieczenia całego ładunku. Do przewozu tego typu elementów wprost idealnie nadają się m.in. specjalne worki o zwiększonej gramaturze, wykonane z wyjątkowo wytrzymałego polipropylenu. Posiada je w swojej ofercie np. sklep internetowy: https://mocneworki.pl/home/worki-na-piasek.

Wybór właściwego pojazdu to podstawa

W przypadku transportu materiałów sypkich ogromne znaczenie ma przestrzeganie dozwolonych norm w zakresie ładowności – oczywiście w zależności od rodzaju towaru. W przeciwnym razie znacznie wzrasta ryzyko wypadku komunikacyjnego i zagrożenia zdrowia kierowcy danego pojazdu, co wiąże się zazwyczaj z otrzymaniem wysokiej kary finansowej.

Oprócz tego istotne jest umieszczenie ładunku na pace w taki sposób, aby nawet w minimalnym stopniu nie ograniczał widoczności innym uczestnikom ruchu, ani nie zasłaniał tablic rejestracyjnych. Kluczowym zadaniem osoby odpowiedzialnej za przewóz materiałów sypkich jest jednak dobór specjalistycznego środka transportu. Może to być choćby wywrotka z przechylną skrzynią, uchwytami mocującymi i podłogą antypoślizgową, a także samochód samowyładowczy tylno- lub bocznozsypowy. Pamiętajmy jednocześnie o tym, że powyżej 3,5 tony potrzebne jest prawo jazdy kat. B+E. Towar powinien dodatkowo znajdować się w solidnych workach, beczkach bądź jednokomorowych silosach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − dziewięć =