Jak działa przekaźnik?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Jednym z podstawowych elementów montowanych w różnych urządzeniach i systemach elektrycznych jest przekaźnik. Odgrywa on ogromną rolę, ponieważ odpowiada za wywołanie określonej zmiany stanu w jednym albo więcej obwodach wyjściowych, a także skutecznie reaguje na zmianę wejściowej wielkości fizycznej. Dzięki temu możliwe jest bezproblemowe otwieranie oraz zamykanie obwodu elektrycznego. Różnorodne modele przekaźników posiada w ofercie każda profesjonalna hurtownia automatyki przemysłowej.

Duże znaczenie ma rodzaj urządzenia

Działanie przekaźnika jest oczywiście w ogromnej mierze uzależnione od jego budowy i przeznaczenia. Najbardziej popularne są modele elektromagnetyczne, składające się z cewki i styków. Funkcjonują one na zasadzie elektromagnesu – oznacza to, że prąd płynący w ich zwojnicy wywołuje pole magnetyczne, które następnie przyciąga stalową kotwicę zamykającą albo otwierającą właściwy styk (ewentualnie cały zestaw styków). Powszechnie wykorzystywane są również przekaźniki czasowe, realizujące różnorodne funkcje o charakterze czasowym, takie jak choćby opóźnione załączanie, odpadanie czy impulsowanie. Służą one przede wszystkim do precyzyjnego sterowania wentylacją, oświetleniem czy ogrzewaniem.

Na uwagę zasługują ponadto przekaźniki monostabilne, charakteryzujące się wysoką odpornością na uszkodzenia, bezawaryjnością oraz łatwym montażem. Działają one w taki sposób, że pozwalają na sterowanie pojedynczym impulsem, który może trwać konkretny czas ustalony przez użytkownika. Tego rodzaju elementy spotykamy np. w dzwonkach do drzwi, bramach wjazdowych na posesję i drzwiach otwieranych na pomocą karty. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o przekaźnikach bezpieczeństwa, odpowiedzialnych za odłączanie zasilania w momencie awarii danej maszyny lub systemu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*