Fotowoltaika – co warto wiedzieć przed montażem?

Fotowoltaika – co warto wiedzieć przed montażem?

Fotowoltaika bije w ostatnich latach rekordy popularności, co bierze się z chęci oszczędzania czy dbania o środowisko. Wiele dają też dofinansowania, które pozwalają zmniejszyć końcową cenę instalacji. Koszt inwestycji może zwrócić się jeszcze szybciej dzięki samodzielnemu montażowi. Co należy wiedzieć, zanim rozpocznie się pracę? 

Poprawne umiejscowienie paneli 

Paneli fotowoltaicznych nie montuje się na dowolnej części dachu. Im lepsze będzie umiejscowienie instalacji, tym większą energię można uzyskać. Najważniejsze jest odpowiednie nasłonecznienie, które będzie występowało przez większą część dnia. Najczęściej panele montuje się na dachu, ale przy jego zbytnim nachyleniu czasami lepiej umiejscowić je na gruncie. Najlepszą opcją w Polsce jest umiejscowienie paneli w kierunku południowym. Należy pamiętać o unikaniu cienia drzew czy wysokich budynków sąsiednich. 

Ważne zasady przy montażu 

Instalacja paneli fotowoltaicznych we własnym zakresie może być problematyczna. Wymaga to sporej wiedzy technicznej. W przypadku braku umiejętność być może lepiej zainwestować z usług sprawdzonych firm, takich jak https://ph-felix.pl/. Montaż powinien uwzględniać ochronę odgromową, która chroni przed piorunami. Pierwszym etapem montażu jest umiejscowienie na dachu specjalnego stelażu. Następnie należy zamontować haki w celu ułożenia na nich szkieletu. Haki łączone są z nim za pomocą śrub, a następnie zostają przeprowadzone przewody elektryczne do falownika. Na tak przygotowanych stelażach umieszcza się panele, które najczęściej łączy się szeregowo. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + dziewięć =