Druk sublimacyjny – czym jest i do czego się go wykorzystuje

Druk sublimacyjny – czym jest i do czego się go wykorzystuje

Obecnie w branży reklamowej wykorzystuje się wiele metod wydruku i znakowania materiałów. Jedną z najbardziej popularnych jest druk sublimacyjny. Technika ta wymaga zastosowania specjalnych drukarek, papierów, tuszy oraz termoprasy. Odpowiednio dobrany park maszynowy pozwala tworzyć efektowne i trwałe nadruki.

Istota druku sublimacyjnego

Drukiem sublimacyjnym nazywa się technikę wykorzystującą zjawisko sublimacji. Jest to chemiczny proces polegający na przechodzeniu jakiegoś ciała ze stanu stałego do stanu gazowego z pominięciem fazy ciekłej. W przypadku branży poligraficznej prace rozpoczynają się od przygotowania grafiki. Kolejnym etapem jest wydrukowanie wzoru na papierze transferowym i przeniesienie go na wybrany materiał za pomocą termoprasy. Pod wpływem wysokiej temperatury i dużego ciśnienia dochodzi do trwałego wniknięcia tuszu w odzież. Szczegółowe informacje na temat druku sublimacyjnego znaleźć można na witrynie https://graffiti-print.pl/druk-sublimacyjny/

Korzyści stosowania sublimacji

Sposób znakowania metodą sublimacji znakomicie sprawdza się w przypadku jasnych tkanin poliestrowych. Dzięki temu, że tusz głęboko wnika w materiał, nadruk charakteryzuje się dużą odpornością na ścieranie i spieranie. Efektowne i kolorowe nadruki przepuszczają powietrze i są praktycznie niewyczuwalne. Jest to najtrwalsza metoda znakowania, która może być realizowana także do realizacji pojedynczych zleceń. Za pomocą druku sublimacyjnego możliwe jest m.in. znakowanie odzieży,  porcelanowych kubków oraz aluminiowych blach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − siedem =