Diagnoza: ubytek słuchu – co dalej?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Problemy ze słuchem mogą dotknąć osoby w każdym wieku, ale najczęściej pojawiają się po pięćdziesiątce. Ubytek związany z tym narządem najczęściej objawia się trudnościami w kontaktach z bliskimi. Kłopotem staje się zrozumienie, co mówi inna osoba. Ciche dźwięki, szepty, czy rozmowa w zatłoczonym miejscu jest niemożliwa. Jak radzić sobie z niedosłuchem?

Przyczyny i leczenie ubytku słuchu

Dolegliwość można podzielić na dwa główne rodzaje – przewodzeniowy i odbiorczy. Pierwszy z nich dotyka ucha zewnętrznego i środkowego. Problemem staje się rejestrowanie niskich tonów. Przyczyną tej dolegliwości mogą być wady wrodzone, nowotwory, zapalenie, czy zatkanie przewodu słuchowego. Drugi typ – odbiorczy – dotyka ucha wewnętrznego. Pojawia się wraz z wiekiem, stopniowo uszkadzając nerw, odpowiedzialny za rejestrowanie dźwięków. Do powstawania tego rodzaju niedosłuchu przyczyniają się także urazy, udary czy guzy mózgu. W niektórych przypadkach, aby zrekompensować sobie ubytek, wystarczy wyczyszczenie kanału słuchowego, czy wyleczenie infekcji.

W innych sytuacjach konieczne jest zastosowanie aparatu, dostępnego na https://akademiaslyszenia.pl/. Urządzenie posiada niewielki mikrofon i głośnik, co znacznie ułatwia komunikację z innymi i rozumienie nawet cichej mowy. Często można spotkać się ze sprzętami, które umieszcza się za uchem lub wewnątrz narządu. Całość wygląda dyskretnie, jest w kolorze dopasowanym do odcienia skóry, dzięki czemu jest niewidoczna dla innych osób. Z pomocą tej metody można cieszyć się dobrym słuchem w każdym wieku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*