Czym jest galwanizacja i do czego jest ona wykorzystywana?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Galwanizacja to, w największym skrócie, pokrywanie powłoki metalu inną warstwą metalu przez elektrochemiczne osadzanie osadów metalicznych. W literaturze przedmiotu wskazuje się, że bardziej poprawną formą jest galwanostegia. Rozmawiając z medykami, mogą oni jeszcze zrozumieć galwanizację jako galwanoterapię medyczną. Co ciekawe, zgodnie z danymi ZVO liczba pracujących w ramach branży galwanizacyjnej wyniosła w Unii nawet 500 tysięcy osób. Świadczy to o dużym znaczeniu gospodarczym tego procesu.

Często galwanizacja jest elementem produkcyjnym w przedsiębiorstwach obrabiających metale, ale również przemysłu chemicznego czy ogniw paliwowych. Galwanizacja pozwala na cynkowanie śrub, które dzięki temu będą lepiej chronione przed korozją. Często części maszyn są chromowane w celu ochrony przed zużyciem. Powlekane są również druty, aby poprawić ich plastyczność czy łożyska aby zredukować tarcie.

Jak to działa?

Działanie galwanizacji wymaga powtórzenia kilku zagadnień z zajęć fizyki. Prąd elektryczny (prąd o stałym napięciu) przepływa przez kąpiel elektrolityczną. Na biegunie dodatnim (anodzie) zwykle znajduje się metal, taki jak miedź lub nikiel, który jest de facto rozpuszczany i przenoszony do bieguna ujemnego (katody). Jony metali rozpuszczone w kąpieli elektrolitycznej osadzają się poprzez redukcję (proces chemiczny w którym elektrony przechodzą na niższy poziom utleniania) na elemencie obrabianym, który jest elektrycznie połączony z biegunem ujemnym i służy w ten sposób jako katoda. Jony metali osadzają się stosunkowo równomiernie na elemencie obrabianym na biegunie ujemnym. Grubość warstwy systematycznie rośnie. Obecna technologia pozwala galwanizować ceramikę czy tworzywa sztuczne.

Jak widać, jest to skomplikowany i wymagający dużej wiedzy proces. Wdrażanie linii galwanicznych wymaga skorzystania z fachowców. Powinni oni nie tylko sprawnie wdrożyć linię galwaniczną, ale również dbać o jej efektywność ekonomiczną (nie zużywanie ponadprzeciętnie dużo środków chemicznych lub prądu), zgodność z przepisami i bezpieczeństwo. Osoby zainteresowane mogą zapoznać się z ciekawą ofertą w zakresie wykonania linii galwanicznych wchodząc na poszczególną witrynę internetową http://www.igal.com.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*