Czy puzzle ćwiczą umysł w każdym wieku?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Puzzle często są uważane za rozrywkę dla najmłodszych. W końcu znakomicie rozwijają wyobraźnię, kreatywność oraz pamięć, a także korzystnie wpływają na tzw. motorykę małą. Taka gimnastyka umysłu jest jednak potrzebna w każdym wieku. Czy puzzle będą więc dobrym wyborem również w przypadku osób dorosłych? Oczywiście.

Skupienie i wyciszenie, czyli relaks

Podczas układania puzzli należy odpowiednio się skupić. Wyciszenie umysłu jest w tej sytuacji jednocześnie treningiem (ponieważ mózg cały czas pracuje na najwyższych obrotach), a przy tym się również relaksem. Jak to? W ciągu dnia mamy tendencję do robienia kilku – jeśli nie kilkunastu – rzeczy na raz, a przy tym bierzemy na siebie za dużo obowiązków. Układając puzzle, umysł koncentruje się na jednym zadaniu, przez co poprawia się jego wydajność, a przy tym wpada w stan odprężenia. Oczywiście, takie układanki dla dorosłych, powinny być odpowiednio skomplikowane. Puzzle 1000, czyli posiadające 1000 elementów do ułożenia, będą stanowiły spore wyzwania i uprzyjemnią wiele wieczorów z rodziną.

Poprawa koncentracji i pamięci

Drobne elementy, które należy do siebie dopasować, w celu ułożenia określonego obrazka, to spore wyzwanie dla całego mózgu, a także zmysłu wzroku. Niezbędna jest tu spostrzegawczość, koncentracja i dobra pamięć. Te umiejętności są ważne w każdym wieku, a im częściej się je trenuje, tym wydajniejszy jest następnie umysł. To ważne także w zapobieganiu demencji u osób starszych. Może więc, zamiast podawać seniorom suplementy diety poprawiające pamięć, lepiej zaproponować im wspólne układanie puzzli. To wspaniała rozrywka dla całej rodziny, która jest niezwykle przyjemna i pożyteczna bez względu na wiek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*