Czy nastolatek może mieć depresję?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Okres nastoletni jest ciężki zarówno dla młodych ludzi, jak i dla ich rodziców. Każdy z nas zapewne dobrze pamięta, jak bardzo wiele się wtedy zmienia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zachowanie młodzieży, wykracza poza normy standardowego buntu. Co wtedy zrobić? 

Czy to depresja?

Nasze pociechy różnie reagują na proces dorastania. Jedni zmieniają się w zdecydowanie bardziej żywiołowych i energicznych osobników. Drudzy wprost przeciwnie. Wielu rodziców obawia się, że zmiana zachowania na melancholijne i spokojniejsze może oznaczać depresje lub inne zaburzenia. Obecnie dzieci i nastolatkowie są zdecydowanie częściej narażone na kontakt z czynnikami, które mogą wywołać tzw. niemoc.

Do głównych inicjatorów zmian należy stres. Jeśli trwa długo, a dziecko nie ma możliwości się przed nim uchronić, bywa to niezwykle niebezpieczne. Obecnie wiele z negatywnych cech życia dorosłych przeniknęło do rzeczywistości młodych. Jeśli dorośli nie do końca są odporni na nie, to dzieci w szczególności. WIęcej o tym zjawisku można dowiedzieć się na http://in-altum.com/oferta/depresja/

Co zrobić, jeżeli podejrzewamy chorobę?

Warto jest wspomnieć, że istnieją osoby bardziej narażone na wystąpienie zaburzeń depresyjnych. Badania naukowe udowodniły, że skłonność do depresji może być dziedziczna. Jeśli my sami lub nasz partner/ka zmagaliśmy się ze zdiagnozowaną chorobą, a nasze dziecko zachowuje się podejrzanie, mamy realne powody do zmartwień. W takim przypadku dobrze, aby z naszym potomkiem porozmawiał psycholog dla młodzieży Warszawa ma wielu takich specjalistów, podobnie jak inne duże i średnie miasta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*