Co jest potrzebne do wędzenia?

Co jest potrzebne do wędzenia?

Wędzenie to proces przekształcania mięsa w charakterystycznego dla danego kraju smaku. Jest ono dość sprawdzonym sposobem na udoskonalenie smaku mięsa, ale należy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim wędzenie jest czasochłonne i potrzeba odpowiedniej higieny pracy. Wędzenie powinno być prowadzone w specjalnych pomieszczeniach, takich jak domy mieszkalne czy zakłady produkcyjne.

Jak przygotować się do wędzenia?

Wędzenie jest często spotykanym sposobem konserwowania mięsa i warzyw. Dym to substancja szkodliwa dla organizmu, a właśnie dlatego musimy dobrze przygotować się na wędzenie. Potrzebne będzie nam:

– wędzarnia;

dymogenerator do wędzarni;

– kosza z drewna lub metalu (jedno lub dwustronne);

– tkaniny do ochrony oczu (szalik lub kapelusz);

– sznur i linka do zawieszenia kosza na ławkach i stolikach oraz półkach.

Urządzenia przydatne przy wędzeniu

Do wędzenia potrzebne są dwa rodzaje urządzeń. Pierwsza grupa to dymogeneratory, które umożliwiają utrzymywanie odpowiedniej temperatury i ciśnienia w komorze wędzarniczym. Druga grupa to zaciskarki, które nadają się do suszenia i przetwarzania wyrobów. Dla przykładu, wędzenie ryb znacznie zwiększa ich wartość, ale odbywa się ono tylko podczas określonych pór roku. Wtedy też wysoka temperatura jest niezbędna do wykonania tego procesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 + dziesięć =